Pojęcie unieważnienia kredytu we frankach oznacza, iż sytuacja prawna dłużnika i kredytodawcy jest taka, jakby kredyt hipoteczny nie był zawarty. Zgodnie z tym stanem prawnym strony umowy kredytowej powinny dokonać zwrotu dotychczas pobranych świadczeń. Zwracając się do prawnika uzyskamy wyjaśnienie tej sytuacji, różnej od skutków prawnych wypowiedzenia umowy kredytu, bowiem zakres pojęciowy unieważnienia i wypowiedzenia kredytu hipotecznego nie jest tożsamy. Dla dłużnika unieważnienie kredytu we frankach skutkuje prawem natychmiastowego zwrotu wszystkich dotychczas spłaconych bankowi rat, odsetek i innych opłat naliczonych przez bank. Jak wyjaśni Państwu prawnik specjalizujący się w procedurach unieważnień kredytów we frankach skutkiem unieważnienia kredytu dla banku będzie natychmiastowy zwrot kapitału kredytowego od dłużnika, choć nie odsetek. Warto sprawy tego rodzaju powierzyć kancelarii prawnej, gdyż istnieją różnice pomiędzy odfrankowieniem i unieważnieniem kredytu oraz wysunięciem innego typu roszczeń przez dłużnika w związku z istnieniem zależności kredytowej we frankach.
Kiedy zachodzi zasadność roszczenia o unieważnienie kredytu we frankach
Roszczenie o unieważnienie kredytu we frankach może być zasadne zarówno w stosunku do tak zwanych kredytów indeksowanych we frankach szwajcarskich i kredytów denominowanych. Żądanie odfrankowienia może być skolei zasadne jedynie w przypadku kredytów indeksowanych. Ten i szereg innych szczegółów prawnych warto powierzyć kancelarii prawnej, aby uniknąć porażek procesowych.
Unieważnienie umowy kredytowej zależy od warunków ustawowych
Unieważnienie kredytu we frankach zależy od zasadności tego roszczenia w stosunku do warunków ustawowych. Polski Kodeks Cywilny mówi, że nieważna jest czynność prawna, która stoi w sprzeczności z ustawą lub tak zwanymi zasadami współżycia społecznego. Takie są dwie, najczęstsze przesłanki unieważnienia kredytu we frankach. W procesach o unieważnienie wykazywano już wielokrotnie, że klauzule walutowe uprawniające banki do wyznaczania wysokości świadczeń oraz konkretnych rat kredytu są niezgodne z zasadami współżycia społecznego właśnie. Dlaczego? Ponieważ decyzje banku w sprawie wysokości rat bazują na miernikach i regulacjach ustanawianych przez bank arbitralnie, według zasad zgodnych wyłącznie z interesem banku. W kilku wyrokach unieważnienie oparte było na niezgodności takich decyzji z prawem bankowym obowiązującym w Polsce. Wytoczenie powództwa o unieważnienie umowy kredytowej warto powierzyć prawnikowi, gdyż zdarza się, że indywidualne umowy kredytowe wymagają wielowymiarowych analiz i konsultacji z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub innymi instytucjami pomocniczymi. W takich sytuacjach profesjonalny pełnomocnik prawny to najskuteczniejsze rozwiązanie.
Unieważnienia kredytów we frankach w Polsce – są już konkretne sukcesy i prawomocne wyroki sądowe!
Roszczenie do unieważnienia kredytu we frankach warto powierzyć kancelarii prawnej, nie ryzykując błędów procesowych. W Polsce są już prawomocne wyroki w sprawie unieważnienia kredytów hipotecznych we frankach, o czym pisała „Gazeta Prawna” w wydaniu z dnia 10 lipca 2019 roku (zob.: https://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/1421418,kredyt-we-frankach-millenium-uniewaznienie-sad-apelacyjny.html) relacjonując szeroko wyrok warszawskiego Sądu Apelacyjnego, a także sądów okręgowych. A zatem sukces w tej sprawie jest możliwy, o ile zajmie się nim profesjonalny prawnik, gwarantując nam wzorcową obsługę procesową. W takich sprawach nie warto ryzykować amatorskich rozwiązań.
Przeczytaj koniecznie: